Badger Face Welsh Mountain Sheep Society
Badger Face Welsh Mountain Sheep Society

Royal Welsh Show Torwen Section
Aged Ram
1-Eirian & Jasmine KamaLee Jones
2-Brown Family
3-Rhys Mills
4-Dafydd Roberts
5-Dafydd Williams
Yearling Ram
1-Lleweyn Evans
2-Davies Family
3-Hefin Thomas
4-Jill Evans
5-Dafydd Williams
Ram Lamb
1-Eirian & Jasmine Jones
2-Sean Jeffreys
3-Brown Family
5-Rhys Mills
6-GW & MM Jones
Aged Ewe
1-Brown Family
2-Huw & Kate Williams
3-Shrubsall Family
5-Eirian & Jasmine Jones
6-Rhys Mills
Yearling Ewe
1-Brown Family
2-Davies Family
3-Huw & Kate Williams
4-Carys Evans
5-Eirian & Jasmine Jones
6-Chloe Wood
Ewe Lamb
1-Huw & Kate Williams
3-Brown Family
4-GW & MM Jones
5-DRL Williams
6-GW & MM Jones
Male Champion - Eirian & Jasmine Jones Reserve Male Champion - Llewellyn Evans
Female Champion - Brown Family Reserve Female Champion - Huw & Kate Williams
Overall Champion - Brown Family - Aged Ewe Reserve Overall Champion - Huw & Kate Williams - Ewe Lamb

Royal Welsh Show 
​Torddu Section

Torddu - Judge: Malcolm Evans
Aged Ram
1-Sean Jeffreys
2-Aron Hemmings
3-Robert Jones
4-Carys Morgan
5-Elizabeth Graham
6-Myfyr Jones

Yearling Ram
1-Aron Hemmings
2-Matt & Donna Evans
3-Dafydd Harries 
4-Mathew Bevan
5-Joseph Family
6-Meirion Williams

Ram Lamb
1-Sean Jeffreys
2-Joseph Family
3-Shrubsall Family
4-Dafydd Harries
5-Huw & Kate Williams
6-Gruff Jones

Aged ewe
1-Harriet Tibbs
2-Mathew Bevan
3- Liz Davies 
4-JD&DM Crimes
5-Dyfrig Jones
6-Osian Paewai Jones

Yearling Ewe
1-Joseph Family
2-Sean Jeffreys
3-Shrubsall Family
4-Sean Jeffreys
5-Joseph Family
6-Aron Hemmings

Ewe Lamb
1-Sean Jeffreys
2-Joseph Family
3-Aron Hemmings
4-Gareth Vince Jones 
5-Matt & Donna Evans
6-Huw & Kate Williams

Group of 3
1-Sean Jeffreys
2-Shrubsall Family

Male Champion-Sean Jeffreys
Res Male Champion-Aron Hemmings

Female Champion-Joseph Family
Res Female Champion-Sean Jeffreys

Overall Champion - Joseph Family - Yearling Ewe
Reserve Overall Champion - Sean Jeffreys - Aged

Lampeter Show

Judge Mr H Williams 

Overall Champion Williams Family - Banc Farm
(Torddu Ram Lamb - also won the Torddu section)

Reserve Overall Champion 
Sean Jeffreys
(Torwen Ram Lamb - also won the Torwen section)


Llanddarog Show 

Judge Mr Mathew Brown 

Champion
Sean Jeffreys
Res Champion
Sean Jeffreys (Ewe Lamb)

Llanrwst Show 

Judge - Mr Geriant Jones (Highview flock)
Both the Torddu & Torwen sections were judged together under the class of - Badger Face Welsh Mountain.
 
Champion
Shearling Ram - Torddu from Tomos & Efa Jones
Reserve Champion
Ewe lamb - Torwen from Mr Albert Jones 

Royal Three Counties Show

Judge: Mr Dafydd Williams
Champion: Davies Family (Torwen)
Reserve Champion: David & Chloe Wood (Torddu) 

Aberystwyth Show

Judge Mr Dafydd Harries
Torddu Section
Champion - Aged Ewe from the Ashmel flock of Meleri Evans & Ashley Chetwynd - Williams
Res Champion - Ram lamb from the Cazzi flock of Carys Evans

Torwen Section
Champion - Ewe Lamb from Rhys Mills
Res Champion - Aged Ewe also from Rhys Mills

Spring Festival 2022 
​Torwen Results
Judge - Ms Wendy Morgan
Aged Ram
1st - Teilo

Shearling Ram
1st - Llew Flock
2nd - Eglwys Flock
3rd - Altyevan Flock

Aged Ewe
1st - Altyevan Flock
2nd - Teilo Flock
3rd - Dafydd Flock

Shearling Ewe
1st - Eglwys Flock
2nd - Teilo Flock
3rd - Teilo Flock

Group of 3
Teilo Flock
Altyevan Flock

​Champion - Aged Ram            Res Champion - Aged Ewe


Spring Festival 2022
​Torddu Section
Judge Mr Geraint Jones

Aged Ram
1st - AJH Flock
2nd - Cazzi Flock
3rd - Itton Flock

Shearling Ram
1st - AJH Flock
2nd - Lloyney Flock
3rd - Itton Flock

Aged Ewe
1st - Y Fenni Flock
2nd - Itton Flock
3rd - Oosh Flock
Shearling Ewe
1st - Lloyney Flock
2nd - Oosh Flock
3rd - Itton Flock

Group of 3
Richardson Family
Morgan & Anthony

Champion - Shearling Ewe   Res Champion - Shearling Ram