Badger Face Welsh Mountain Sheep Society

ROYAL WELSH SHOW RESULTS 2013 - Torddu

Torddu

Ram: Shearling The Brian Kempton Perpetual Trophy

1st:

Morys Ioan

2nd:

Mr & Mrs G & G King

3rd:

Aled Groucott

4th:

Mr A J Bayliss and Mrs K E Cole

5th:

Alan Condell

6th:

J A Langford

 

 

 

 

 

Torddu

  Ram:   2 Shear or Over    

1st:

Huw Williams

2nd:

Morys Ioan

3rd:

Mr & Mrs G & G King

4th:

Aron Hemmings

5th:

Pittard Family

6th:

Mr D M Williams and family

 

 

 

 

 

Torddu

  Ram:   Lamb   The Hughes Family Perpetual Trophy

1st:

Mr & Mrs G & G King

2nd:

Gareth Jones

3rd:

Morys Ioan

4th:

  Christie, Alex & Ryan Joseph

5th:

Alan Condell

6th:

Mr & Mrs N Dillon

7th:

Mr Matthew Bevan

8th:

Aron Hemmings

9th:

Morys Ioan

10th:

C,A & R Joseph

 

 

 

 

 

Torddu

  Ewe: 2 Shear or over that has reared lambs in 2013

1st:

Alan Condell

2nd:

Christie, Alex & Ryan Joseph

3rd:

Mr & Mrs G & G King

4th:

  Mr Matthew Bevan

5th:

Mr Matthew Bevan

6th:

Pittard family

 

 

 

 

 

Torddu

  Ewe: Shearling   The Alun Isaacs Perpetual Trophy

1st:

Christie, Alex & Ryan Joseph

2nd:

C, A and R Joseph

3rd:

Alan Condell

4th:

J A Langford

5th:

Aled Groucott

6th:

  Mr & Mrs G & G King

7th:

Ellie Layton

8th:

Aron Hemmings

 

Torddu

  Ewe: Lamb   The Ken Gethin Perpetual Trophy

1st:

Christie, Alex & Ryan Joseph

2nd:

Mr & Mrs G & G King

3rd:

Mr D Harries

4th:

Mr Gareth Jones

5th:

Huw Williams

6th:

J A Langford

7th:

Mr & Mrs G H Jones

8th:

Mr Aled Groucott

9th:

G W & M M Jones

10th:

Alan Condell

 

 

 

 

 

Torddu

  Best Group (one male, two females)

1st:

Mr & Mrs G & G King

2nd:

Christie, Alex & Ryan Joseph 

 

 

Torddu

    Best Male  

1st:

Huw Williams

2nd:

Sian Ioan

 

 

Torddu

  Best Female  

1st:

C,A & R Joseph

2nd:

  Alan Condell

 

  Torddu

 CHAMPION

 

RESERVE

Christie, Alex & Ryan Joseph

 Huw Williams

 ROYAL WELSH SHOW RESULTS 2013 - Torwen

 

  Torwen

  Ram: Shearling or over

1st:

Alan Condell

2nd:

Mr Aled Groucott

3rd:

Mr & Mrs G & G King

4th:

  Alan Condell

5th:

Mr Gareth Jones

6th:

R Langford

 7th:

  Eirian Jones

 8th:

  Carwyn Harries

 

Torwen

  Ram:   Lamb    

1st:

Alan Condell

2nd:

R Langford

3rd:

Kate Hovers

4th:

Mr Gareth Jones

5th:

G W & M M Jones

6th:

Carwyn Harries

 

 

 

 

 

Torwen

  Ewe: 2 Shear or over that has reared lambs in 2013

1st:

Aeron Edwards

2nd:

Aled Groucott

3rd:

Mr & Mrs G & G King

4th:

Mr Dafydd Williams

5th:

Mr D Harries

6th:

Mr Dafydd Williams

 

 

 

 

 

Torwen

  Ewe: Shearling   The Margaret Lewis Perpetual Trophy

1st:

Mr & Mrs G & G King

2nd:

R Langford

3rd:

R Langford

4th:

Mr D Harries

5th:

Mr & Mrs G & G King

6th:

Mr Aled Groucott

7th:

Eirian Jones

8th:

Mr Hywel Williams

 

Torwen

  Ewe: Lamb   The Brickiln Perpetual Cup

1st:

Mr Gareth Jones

2nd:

Mr & Mrs G & G King

3rd:

G W & M M Jones

4th:

Alan Condell

5th:

G V & M L Hawker

6th:

D A R Page

7th:

G W & M M Jones

8th:

Huw Williams

9th:

Aeron Edwards

10th:

R Langford

 

 

 

 

 

Torwen

    Best Male  

1st:

Alan Condell

2nd:

Alan Condell

 

 

Torwen

  Best Female  

1st:

Mr & Mrs G & G King

2nd:

Aeron Edwards

 

 

Torwen

  Best Group (one male, one ewe, one ewe lamb)

1st:

Mr & Mrs G & G King

2nd:

R Langford

 

Torwen

CHAMPION    

 

RESERVE

Alan Condell

  Mr & Mrs G & G King

 Royal Welsh Show - Society trophy Winners

(JudgesDai Lewis and Ben Pritchard)


BFWMSSAnnual Trophy

ChampionTorddu

ChristieJoseph

BFWMSSAnnual Trophy

ChampionTorwen

AlanCondell

TomGee Memorial Trophy

HighestNumber of Points - Torddu

ChristieJoseph

TheAlun Isaac Memorial Award

BestTorddu Shearling Ewe

ChristieJoseph

TheKen Gethin Trophy

BestTorddu Ewe Lamb

ChristieJoseph

TheW Hughes Trophy

BestTorddu Ram Lamb

Glynand Gaynor King

TheBrian Kempton Perpetual Trophy

BestTorddu Shearling Ram

MorrisIoan

TheMargaret Lewis Trophy

BestTorwen Ewe

Glynand Gaynor King

TheBrickiln Cup

BestTorwen Ewe Lamb

GarethJones

 

SPECIAL CONGRATULATIONS TO:

  CHRISTIE JOSEPH!

 

RWASNative Upland Champion

 

ChristieJoseph


 SENNYBRIDGE SHOW - Torddu and Torwen

Judge: Gwyn Jones

TORDDU RESULTS

 

 

 

 

 

Ram: Any Age

1st

Aron Hemmings

2nd

Ellie Layton

3rd

CA & R Joseph

Ram Lamb

1st

Aron Hemmings

2nd

Aron Hemmings

3rd

CA &   R Joseph

Ewe: Any Age

1st

CA & R Joseph

2nd

Ellie Layton

3rd

Aron Hemmings

Ewe Lamb

1st

Aron Hemmings

2nd

M & H Protheroe

3rd

CA& R Joseph.

Group of 3

1st

CA & R Joseph

2nd

EllieLayton

 

 

TORWEN RESULTS

 

 

 

 

 

Ram - Any Age

1st

Groucott Family

 

 

 

 

Ram Lamb

1st

Kate Hovers

2nd

Hywel Bowden

3rd

Groucott Family

Ewe - Any Age

1st

CA & R Joseph

2nd

Groucott Family

3rd

Kate Hovers

Ewe Lamb

1st

Kate Hovers

2nd

Kate Hovers

3rd

CA & R Joseph

Group of 3:

 

No Entries.

 

 

 

 

 

CHAMPION   Aron Hemmings
RESERVE   Aron Hemmings
CHAMPION